Kupiłeś używane BMW X1? Nie zapomnij o formalnościach, których musisz dopilnować

Zastanawiasz się nad zakupem używanego pojazdu? Jeśli tak, to pamiętaj, że przekazanie pieniędzy oraz odbiór kluczyków i dokumentów samochodu to tak naprawdę dopiero początek, a nie koniec całej procedury. Jeśli właśnie nabyłeś np. samochód BMW X1 (używany), Poznań to jedno z miast, w których możesz spełnić wszelkie formalności.

Kupujesz auto używane? Pamiętaj o umowie

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać podczas zakupu używanego auta, jest umowa między sprzedającym a kupującym. To będzie podstawa prawna do przeniesienia na nas własności auta, a jednocześnie nasz dowód zakupu. Powinny w niej być najważniejsze dane sprzedającego i kupującego, czyli imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL i dowodu osobistego. Ponadto w umowie muszą być też zawarte informacje o zakupionym samochodzie, czyli jego model i marka, numer rejestracyjny, numer VIN oraz cena sprzedaży.

Używane auto? Zakup to dopiero początek wydatków

Po zakupie samochodu w ciągu 14 dni musimy się udać do urzędu skarbowego i wnieść opłatę PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlatego jeśli np. w powiecie poznańskim kupiłeś BMW X1 (używany), Poznań to miasto, w którym będziesz musiał udać się do urzędu skarbowego.

Kolejną niezbędną czynnością może być wykupienie ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). To jednak zdarza się stosunkowo rzadko, gdyż przeważnie nabywca przejmuje polisę ubezpieczeniową poprzedniego właściciela, który ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od podpisania umowy.

Zapłaty nie unikniemy jednak w Wydziale Komunikacji, gdzie w ciągu 30 dni od zakupu musimy zarejestrować samochód. Do tego wymagane jest ważne badanie stanu technicznego auta. Przy rejestracji samochodu powinniśmy też posiadać ze sobą umowę zakupu. Początkowo otrzymamy tymczasowy dowód, zaś po 30 dniach powinniśmy mieć gotowy do odebrania docelowy dowód rejestracyjny.

Sprawdź również:

Volkswagen UP! Poznań
Alfa Romeo MITO Poznań
Audi A3 Poznań
Audi A4 Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *